Malliciah Goodman Jersey  Szkolenie z nawigacji i hydrografii morskiej whitesandstreatment.com
busola

 

   W dniach 23-25 maja 2018 r. Instytut Nawigacji i Hydrografii Morskiej realizował szkolenie z zakresu nawigacji i hydrografii morskiej dla licznej grupy studentów (ponad 70) Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Politechniki Warszawskiej i Wojskowej Akademii Technicznej. W pierwszym dniu słuchacze zapoznali się z podstawami nawigacji i hydrografii morskiej, technikami pomiaru głębokości oraz metodami badań hydrograficznych małych i dużych obiektów podwodnych.

   W czwartek uczestnicy szkolenia wzięli udział w rejsie na pokładzie okrętu hydrograficznego ORP Heweliusz z dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego Marynarki Wojennej. W trakcie kilku godzin na morzu przeprowadzono praktyczne pomiary hydrograficzne, hydrologiczne i sonarowe. Studenci mieli okazję zobaczyć jak wygląda praca hydrografa morskiego. Zapoznali się również z historią okrętu, jego wyposażeniem i głównymi zadaniami. Dodatkowo odbyli krótkie szkolenie z zakresu ratownictwa morskiego, indywidualnych środków ratunkowych, budowy tratwy, zasad bhp i zachowania się na okręcie. Tego dnia słuchacze zaprzyjaźnionych uczelni wzięli udział w prezentacji potencjału pomiarowego dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego MW oraz pokazie statycznym sprzętu geodezyjnego. Niezwykle ciekawa była również wizyta w Oddziale Kartograficznym Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej, w trakcie której przyszli geodeci dowiedzieli się jak powstaje morska mapa nawigacyjna, jakie są rodzaje map i ich główne przeznaczenie.
   
   W ostatnim dniu szkolenia studenci UWM, WAT i PW zapoznali się z elementami bazy dydaktycznej AMW. Wzięli udział w niezwykle ciekawych wykładach w Planetarium, strzelali do celów w Śnieżniku, zwiedzali okręt podwodny t. KOBBEN oraz ratowali człowieka za burtą na symulatorze mostka.
Szkolenie nawigacyjno-hydrograficzne cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Z roku na rok zwiększa się liczba studentów i uczelni, które chcą szkolić się w Akademii Marynarki Wojennej.

05-25-Hydrogr-004
05-25-Hydrogr-001
05-25-Hydrogr-004a
05-25-Hydrogr-005
05-25-Hydrogr-006
05-25-Hydrogr-008
05-25-Hydrogr-011
05-25-Hydrogr-015
Kurs-nawhydro2018-1
Kurs-nawhydro2018-2