busola

Pierwszy satelita GLONASS-K wszedł do służby

Po wieloletnich zapowiedziach wprowadzenia do systemu GLONASS nowego typu satelitów w połowie marca ogłoszono, że pierwszy z nich rozpoczął regularną pracę. Wystrzelony 1 grudnia 2014 na orbitę nr 2 zajął miejsce nr 9 w konstelacji GLONASS, a 15 lutego 2015 rozpoczął regularne nadawać na kanale 6. Jednakże ponad rok trwały testy orbitalne, zanim zdecydowano się włączyć satelitę do konstelacji roboczej.

Pierwszy satelita GLONASS-K ma masę 974 kg, moc system zasilania wynosi 1600 wat. Transmituje w sumie 5 sygnałów w pasmach L1, L2 i L3, a ponadto posiada na swoim pokładzie aparaturę obsługującą system COSPAS-SARSAT.

Satelity GLONASS-K mają w perspektywie zastąpić starsze satelity GLONASS-M, a ich zasadniczą nowością jest format transmisji sygnałów CDMA, podobnie jak to się odbywa w systemie GPS, podczas gdy dotychczas GLONASS stosował transmisję FDMA, co jest jednym z czynników, które powinny w istotnym stopniu poprawić charakterystyki systemu.

 

Copyright © 2016 Gibbons Media & Research LLC, all rights reserved. March 15. 2016


Szósty satelita Indyjskiego system IRNSS na orbicie

10 marca br. ogłoszono, że szósty spośród planowanych 7 satelitów Indyjskiego Regionalnego Satelitarnego Systemu Nawigacyjnego został wyniesiony na orbitę. Start rakiety z satelitą IRNSS-1F na pokładzie odbył się z Satish Dhawan Space Centre i satelita został pomyślnie umieszczony na orbicie geosynchronicznej. Pełna konstelacja siedmiu satelitów ma być skompletowana jeszcze w bieżącym roku, przy czym ogłoszono, że w następnym roku zostanie ona uzupełniona czterema satelitami zapasowymi.

System IRNSS jest regionalnym satelitarnym systemem nawigacyjnym wzorowanym częściowo na GPS jednak z całkowicie inną konfiguracją satelitów. Niezależnie od IRNSS Indie rozwijają system GAGAN, który jest Indyjską odmianą systemu kategorii SBAS, a więc odpowiednikiem systemów WAAS lub EGNOS.

Pierwszy satelita system (IRNSS-1A) został wyniesiony na orbitę w roku 2013, następne cztery wyniesiono kolejno: w kwietniu i październiku 2014, marcu 2015 oraz w styczniu 2016. Trzy z nich mają być rozmieszczone na orbitach geostacjonarnych (34oE, 83oE oraz 132oE) natomiast cztery na dwóch orbitach geosynchronicznych nachylonych pod kątem 55o oraz 112o do płaszczyzny równika.

satelita ciekawostki

Satelity systemu mają masę startową 1425kg (w tym 827 kg paliwa dla manewrów na orbicie) i przewidywaną niezawodność 10 lat. Moc zasilania paneli solarnych to 1600 W, transmitują sygnały w pasmach S, L-5 oraz C, a ponadto wyposażone są w reflektory laserowe dla śledzenia ich technikami pomiaru odległości dalmierzami laserowymi.

Na podstawie https://www.nasaspaceflight.com/2016/03/india-launches-irnss-1f  (dostęp 22.03.2016)