Nawigacja > Aktualności > NAJDZIWNIEJSZA JEDNOSTKA OCEANOGRAFICZNA RP FLIP ZEZŁOMOWANA
NAJDZIWNIEJSZA JEDNOSTKA OCEANOGRAFICZNA RP FLIP ZEZŁOMOWANA
Każdy ze studentów studiujących przedmiot oceanografia spotkał się w podręcznikach z tą niezwykłą jednostką. Szczególnie naszą uwagę przykuwała pozycja pionowa tej jednostki. Platforma badawcza FLIP (ang. Floating Instrument Platform, pl. pływająca platforma instrumentalna) to było pływające laboratorium będące własnością US Navy, użytkowane przez Scripps Institution of Oceanography. Jednostka miała specjalną konstrukcję, pozwalającą na użytkowanie w pozycji pionowej (rufą w dół).
W końcu lat 50. XX wieku marynarka amerykańska prowadziła badania nad propagacją fal dźwiękowych pod wodą. Wymagało to skonstruowania laboratorium, które można przemieszczać, które zapewniałoby nieruchomą platformę sięgającą na 100 metrów głębokości, umożliwiającą także działania na powierzchni. Używanie okrętów podwodnych, batyskafów i zestawów instrumentów opuszczanych ze statków nie dawało pożądanych rezultatów.
Niezależnie od warunków na powierzchni morza, głębsze warstwy pozostają względnie nieruchome. Pionowa konstrukcja, której wyporność pochodziłaby w większości z części zanurzonej na kilkanaście-kilkadziesiąt metrów zapewniałaby właściwą platformę do badań.
Statek zbudowano w 1962 roku w Gunderson Brothers Engineering Company w Portland i w tym samym roku wszedł do służby. RP FLIP była jednym z najbardziej innowacyjnych narzędzi badań oceanograficznych, jakie kiedykolwiek wynaleziono. W ciągu ponad 50-letniego okresu użytkowania platforma była przykładem pomysłowości naukowców i inżynierów ze Scripps Institution of Oceanography na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego.
W 2017 roku RP FLIP prowadziła ostatnie badania. We wrześniu 2020 roku US Navy zakończyła wspieranie projektu. Jeden z wysięgników zatrzymano na pamiątkę i zainstalowano na terenie Scripps w La Jolla, gdzie dalej służy do obsługi podwodnych instrumentów naukowych.
3 sierpnia 2023 roku zakończył się ostatni rozdział historii RP FLIP odholowaniem do zakładu demontażu i recyklingu. Miało to miejsce sześć lat po ostatnim rejsie badawczym i trzy lata po tym, jak stwierdzono, że koszty jego renowacji nie mogą być uzasadnione.
Źródło zdjęć: Scripps Institution of Oceanography.