W dniach 28 – 29 czerwca 2024 roku odbyły się krajowe obchody Światowego Dnia Hydrografii WHD 2024 (ang. World Hydrography Day). Organizatorem obchodów było Biuro Hydrograficzne MW, Stowarzyszenie Hydrografów Morskich RP, Urząd Morski w Szczecinie i Politechnika Morska w Szczecinie. W tym roku WHD zorganizowano w Szczecinie na nabrzeżu Bulwaru Chrobrego i w siedzibie Politechniki Morskiej. Uroczystość zgromadziła specjalistów z dziedziny hydrografii i pomiarów hydrograficznych oraz entuzjastów żeglugi i technologii morskiej, oferując bogaty program pełen atrakcji i merytorycznych sesji. W obchodach WHD 2024 wzięli udział przedstawiciele Biura Hydrograficznego MW, Urzędów Morskich, Politechniki Morskiej w Szczecinie, Inspektoratu MW, 8. FOW, Stowarzyszenia Hydrografów Morskich, Policji, podmiotów branży morskiej, firm świadczących usługi hydrograficzne oraz Akademii Marynarki Wojennej.
Główną ideą, która przyświeca tej inicjatywie jest popularyzowanie hydrografii i pomiarów hydrograficznych wśród społeczeństwa oraz uświadamianie znaczenia tej dziedziny nauki stosowanej w działalności ludzkiej na morzu. Tegorocznym hasłem przewodnim zatwierdzonym przez Międzynarodową Organizację Hydrograficzną (IHO) jest: Hydrographic Information – Enhancing safety and efficiency in marine activities – Informacja Hydrograficzna – dla zwiększenia bezpieczeństwa, wydajności oraz zrównoważonego rozwoju w działalności ludzkiej na morzu.
Zaproszeni goście, mieszkańcy Szczecina i turyści mieli okazję dowiedzieć się o roli i znaczeniu hydrografii morskiej, specyfice pracy hydrografa, wejść na pokłady specjalistycznych jednostek pomiarowych zacumowanych przy nabrzeżu oraz zapoznać się z systemami hydrograficznymi, bezzałogowymi pojazdami nawodnymi, podwodnymi i powietrznymi. Wśród jednostek udostępnionych do zwiedzania były okręt hydrograficzny ORP „Arctowski”, statek wielozadaniowy „Planeta I”, statek szkolno-badawczy „Nawigator XXI” oraz niszczyciel min typu Kormoran II, „Mewa”.
Akademia Marynarki Wojennej zaprezentowała na stanowisku wystawowym wyniki prac pomiarowych oraz najnowocześniejszy sprzęt hydrograficzny jaki znajduje się na wyposażeniu Katedry Nawigacji i Hydrografii Morskiej. To między innymi bezzałogowy pojazd nawodny Otter Pro, sonar boczny EdgeTech 4125i czy zdalnie sterowany pojazd podwodny ROV VideoRay Pro 4.
O godzinie 12.00 w siedzibie Politechniki Morskiej, w auli prof. Łaskiego odbyła się Konferencja WHD 2024. W pierwszej części wystąpił między innymi kmdr rez. Henryk Nitner jako Prezes Zarządu Stowarzyszenia Hydrografów Morskich RP (SHM RP). W tym roku Kapituła przyznała nagrodę „Laur Hydrografa” dla SHM RP za wyjątkowe popularyzowanie hydrografii w społeczeństwie oraz integrowanie środowiska hydrografów morskich RP. Drugą nagrodę otrzymał Jacek Koszałka z Urzędu Morskiego w Gdyni za wieloletnie wybitne zasługi i osiągnięcia w dziedzinie pomiarów hydrograficznych oraz niezłomne dążenie do „prawdy hydrograficznej”. W części referatowej kmdr por. rez. dr inż. Artur Grządziel wygłosił referat nt. Pojazdy USV i ASV – współczesne platformy do pozyskiwania informacji hydrograficznej i poprawy bezpieczeństwa nawigacyjnego.
Światowy Dzień Hydrografii to wyjątkowa okazja dla wszystkich zainteresowanych hydrografią, pomiarami morskimi i śródlądowymi oraz zaawansowaną technologią. To wydarzenie, które oferuje możliwość wymiany cennych doświadczeń i poglądów oraz nawiązania nowych kontaktów w branży pomiarowej. WHD to także miejsce, do którego zjeżdżają się eksperci i entuzjaści techniki morskiej, naukowcy i praktycy, specjaliści i pasjonaci.
Opracował: dr inż. Artur Grządziel, galeria: Czesław Dyrcz