Seminaria KNiHM

Seminarium ELSE: Radary BridgeMaster E, wielofunkcyjne stanowiska VisionMaster FT – oferta dla Marynarki Wojennej

30 marca 2016 r. o godzinie 0900 w salach Centrum Konferencyjno-Audytoryjnych Biblioteki Głównej Akademii Marynarki Wojennej odbyło się seminarium, na którym przedstawiciele firmy ELSE przedstawili wyposażenie radiolokacyjne dedykowane Marynarce Wojennej. Został przedstawiony system radarowy BridgeMaster typu E oraz wielofunkcyjne stanowisko VisionMaster FT. Spotkanie organizowane było przy współudziale BHMW oraz firmy ELSE.

Prezentacje ze spotkania:

Prezentacja 1 – Radar BridgeMaster E

Prezentacja2 – VisionMaster FT

Seminarium: “Budowanie modeli pola magnetycznego Ziemi”

W poniedziałek, 9 maja br. o godz. 11.30 w Instytucie Nawigacji i Hydrografii Morskiej AMW odbyło się seminarium dr hab. inż. Elżbiety Welker na temat “Budowanie modeli pola magnetycznego Ziemi”. Uczestnicy seminarium zostali zapoznani z problemami związanymi z badaniem pola magnetycznego Ziemi i wykorzystaniem wyników tych badań oraz praktycznymi sposobami pozyskiwania informacji o elementach pola magnetycznego Ziemi i ich wykorzystanie w geodezji i nawigacji.

Lektura do pobrania:

Sposoby pozyskiwania informacji o elementach pola magnetycznego Ziemi i ich wykorzystanie w geodezji i nawigacji

Seminarium: “Identyfikator sygnałów ultradźwiękowych/infradźwiekowych”

30.11.2016 w INiHM obyło się seminarium, na którym Pan mgr inż. Zbigniew Janoszek z Bielska-Białej przedstawił swój wynalazek – urządzenie pomagającego odszukiwanie czarnych skrzynek w akwenach wodnych. Pan Zbigniew jest przedsiębiorcą, konstruktorem maszyn i pasjonatem fizyki. W roku 2015 zgłosił do Urzędu Patentowego RP wniosek o udzielenie patentu na wynalazek pt. Identyfikator sygnałów ultradźwiękowych/infradźwiękowych. Jak opisuje sam wynalazca, jest to proste urządzenie, które dzięki zjawisku  rezonansu zastosowanych membran ułatwi wykrycie zalęgającej na dnie czarnej skrzynki samolotu po katastrofie. Oczywiście samo urządzenie może mieć szereg innych zastosowań. Pan mgr inż. Zbigniew Janoszek chce zainteresować swoim pomysłem środowisko akademickie i zaprasza serdecznie do współpracy w celu stworzenia w pełni działającego urządzenia.

Otwarte Seminarium Naukowe: “Zdalnie sterowany pojazd nawodny jako platforma do prowadzenia badań”

Wiele osób, dostrzega potrzebę badań związanych ze zdalnie sterowanymi pojazdami nawodnymi. Często osoby te zastanawiają się – jak to działa? Koniecznie, jak najszybciej, chcą zbudować taki pojazd – ale niewiedzą jak. Najwyższy czas to zmienić. W INiHM 08.12.2016 r. odbyło się otwarte Seminarium Naukowe na temat: „Zdalnie sterowany pojazd nawodny jako platforma do prowadzenia badań”. Spotkanie poświęcone było dyskusji na temat badań związanych z autonomicznymi pojazdami nawodnymi, którymi INiHM mógłby się zajmować. Na wstępie, Pan ppor. mar. mgr inż. Łukasz Marchel przedstawił historię, wyniki i kierunki rozwoju światowych badań poświęconych budowie takich pojazdów. W drugiej części, Pan kmdr por. dr hab. inż. Krzysztof Naus zaprezentował Instytutowy zdalnie sterowany pojazd nawodny w aspekcie możliwości jego wykorzystywania do badań. W podsumowaniu przedstawiono listę tematów badawczych związanych z opracowaniem systemu nawigacyjnego (również autonomicznego), które Instytut zamierza sukcesywnie realizować.